Transport Drogowy

Nie wystarczy raz wykazać zdolności finansowej

Przedsiębiorca powinien posiadać kapitał i rezerwy w wysokości 9.000 euro na pierwszy pojazd
i 5.000 euro na każdy następny. Przewoźnicy nieposiadający rocznych sprawozdań finansowych mogą przedstawić gwarancje bankowe lub polisę ubezpieczenia odpowiedzialności zawodowej z gwarancją ubezpieczyciela, aby otrzymać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Nie potrzebują już do tego zgody organu udzielającego zezwolenia. Z dokumentów tych musi tylko wynikać, że przewoźnik zawsze będzie w stanie spełnić swoje zobowiązania finansowe do wysokości tych sum.

Roczne sprawozdania finansowe może poświadczyć audytor lub inna osoba upoważniona. Audytor to biegły rewident, natomiast osobą upoważnioną może być:

  • członek zarządu spółki prawa handlowego lub innej osoby prawnej,
  • wspólnik spółki jawnej,
  • komplementariusz spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej,
  • przedsiębiorca będący osobą fizyczną.

Uwaga!

Zdolność finansową trzeba będzie udokumentować nie tylko w chwili ubiegania się o wydanie zezwolenia lub licencji bądź podczas kontroli, ale również przy zgłaszaniu każdego nowego pojazdu.B

Nowa ustawa o tarnsporcie drogowym, która obowiązuje od 15 sierpnia 2013 r., wprowadziła pewne ułatwienia dotyczące potwierdzania zdolności finansowej.

 

Źródła:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców,
  • rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z 21 października 2009 r. ustanawiające wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylające dyrektywę Rady 96/26/WE (Dz.Urz. UE z 14 listopada 2009 r.; L300/51),
  • ustawa z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 1265).