Przepisy

Odblaski będą obowiązkowe?

proponowane zmiany w ustawie – Prawo o ruchu drogowym

Art. 1.

W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 i 1448) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 11:

a) po ust. 4 dodaje się ust. 4a w brzmieniu:

„4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.”,

b) ust. 5 otrzymuje brzmienie:

„5. Przepisów ust. 1–4a nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.”;

2) w art. 43:

a) uchyla się ust. 2,

b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. Przepis ust. 1 nie dotyczy drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.”.

 

Art. 2.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Pieszy na drodze musi być widoczny - mówi sprawozdawca komisji infrastruktury Leszek Aleksandrzak z SLD. Poseł przypomina, że kierowcy oślepieni na moment światłami pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka przez chwilę nic nie widzą. Wtedy osoba nie mająca na sobie odblasku jest dla nich niewidoczna. Kilka tysięcy ( ? ) osób rocznie ginie w tego typu okolicznościach - mówi poseł.

Projekt, którego autorami są posłowie SLD nie zakłada karania pieszych. Jak mówi Aleksandrzak nie chodzi nakładanie kar, ale o bezpieczeństwo. Dlatego - jak mówi - posłowie będą namawiać marszałek Sejmu do wykupienia czasu reklamowego w mediach publicznych na informowanie o problemie i na zapoznanie wszystkich z nowymi przepisami.

Zgodnie z przepisami obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu w terenie niezabudowanym dotyczy jedynie dzieci do lat 15-tu. Projekt rozszerza go na dorosłych i zakłada, że odblaski muszą być widoczne dla innych uczestników ruchu.