Przepisy

Od teraz trudniej ukryć brak OC

- Po udanym pilotażu systemu e-Zawiadomienia z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie, stopniowo zaczęliśmy udostępniać go kolejnym jednostkom policji, mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes zarządu UFG. - I teraz, z końcem roku, jest już nim objęty cały kraj, wyjaśnia.
Dzięki e-Zawiadomieniom, policjanci, zamiast papierowych zgłoszeń o braku aktualnego OC przesyłają do Funduszu takie informacje drogą elektroniczną.

- Oszczędzamy nie tylko na wydatkach na papier czy toner do drukarek, ale również na tradycyjnych przesyłkach pocztowych, mówi mł. insp. Grzegorz Sudakow, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Ponadto,samo wysłanie zawiadomienia zajmuje teraz tylko kilka minut i nie angażuje tak wielu osób jak wcześniej, dodaje. Wyjaśnia, że sporym ułatwieniem jest to, że system sam podpowiada np. informacje dotyczące auta, już po wpisaniu numeru rejestracyjnego.

W mijającym roku, do końca listopada, elektronicznie trafiło do UFG 12,3 tys. zawiadomień - na ponad 32 tys. wszystkich zawiadomień od policji o braku OC. - Dzięki systemowi nie tylko szybciej otrzymujemy zawiadomienia, ale obserwujemy też poprawę jakości danych znajdujących się w tej dokumentacji, zaznacza Joanna Pasturczak, wicedyrektor Pionu Windykacji UFG. - W efekcie spada ryzyko kolizji z pojazdem bez OC, gdyż mamy nadzieję, że osoba, u której stwierdzimy brak tej polisy - szybko ubezpiecza się, dodaje. Po otrzymaniu informacji od policji, Fundusz rozpoczyna postępowanie wyjaśniające i w przypadku faktycznego braku tego obowiązkowego ubezpieczenia - zwraca się do właściciela pojazdu o zapłacenie opłaty karnej.

Kary za brak OC ustalane są na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Podstawowa sankcja dla auta osobowego to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z kolei dla ciężarówek - trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. W przypadku braku polisy tylko przez kilka dni, właściciel pojazdu zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekracza 3 dni - 20%, a do 14 dni - 50% sankcji podstawowej. W 2015 r. kary te będą o ok, 4% wyższe niż w mijającym roku.