Technika

Trwa rozwój wynajmu długoterminowego aut

To już czwarty z kolei kwartał, w którym rośnie roczna dynamika wzrostu branży w Polsce. W porównaniu do pierwszych trzech miesięcy roku, w drugim kwartale zwiększył się wpływ sektora wynajmu długoterminowego aut na ogólną sprzedaż nowych samochodów do firm w Polsce. W okresie IV-VI br. firmy należące do PZWLP wygenerowały już łącznie prawie 30% całkowitej sprzedaży nowych aut do firm. Z analiz Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, organizacji skupiającej obecnie 16 najważniejszych na polskim rynku firm wynajmu i leasingu pojazdów wynika, że I półrocze 2014 było dla branży lepsze pod względem dynamiki wzrostu, niż analogiczny okres rok wcześniej. W okresie od początku stycznia do końca czerwca br. wynajem długoterminowy samochodów w Polsce rozwijał się w tempie 5,1%, wobec 3,3% w I półroczu 2013. Drugi kwartał został zakończony wzrostem 12,8% r/r.

Łączna flota pojazdów finansowana i zarządzana przez członków PZWLP po pierwszej połowie roku wynosi prawie 120 tys. (119 817) samochodów osobowych i dostawczych. Największą grupę, złożoną z 91 576 aut (76,4%), stanowią pojazdy użytkowane przez firmy w ramach leasingu operacyjnego z pełną obsługą (FSL - Full Service Leasing), gwarantującego przedsiębiorcy nie tylko zewnętrzne finansowanie, ale również pełną obsługę administracyjną i serwisową aut służbowych.

Drugą co do wielkości, 13,5% grupę aut, stanowią pojazdy w leasingu z serwisem (LS - Leasing Service), których we flotach firm PZWLP znajduje się obecnie 16 236. Roczne tempo wzrostu leasingu z serwisem po II kwartale 2014 wynosi 18,4% i jest nieznacznie mniejsze niż rok wcześniej.

Najmniejszą, 10% część (12 005 pojazdów) łącznej floty firm skupionych w PZWLP, stanowią auta w usłudze wyłącznego zarządzania (FM - Fleet Management), w przypadku której przedsiębiorcy mają zapewnioną tylko opiekę administracyjną i serwisową nad samochodami służbowymi, bez finansowania pojazdów. Wyłączne zarządzanie flotą pomimo, że jest usługą zdecydowanie najmniej popularną wśród przedsiębiorców w Polsce, to po II kwartale 2014 odnotowało najbardziej dynamiczny wzrost w ujęciu rocznym - na poziomie 39%.